E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

Gjendja me pacientë në spitalet e Kosovës

- Advertisment -spot_img

Shërbimi Spitalor, Klinik e Universitar i Kosovës ka njoftuar se në klinikat Covid-19 të QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme, në trajtim mjekësor nga COVID-19, janë 591 pacientë.

Prej tyre, 458 me oksigjeno-terapi dhe 49 në gjendje të rënduar shëndetësore në kujdes intensiv mjekësor.

Numri i pacientëve sipas klinkave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

  • Klinika Infektive, 87 pacientë
  • Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive), 47 pacientë
  • Klinika Infektive III ( Interno), 27 pacientë
  • Klinika e Pulmologjisë, 60 pacientë

Mjekimi Intensiv COVID-19 dhe Mjekim Intensiv në Klinikë Infektive 24 pacientë

  • Klinika e Gjinekologjisë, 5 pacientë
  • Klinika e Pediatrisë, 1 pacient
  • Spitali i Prizrenit, 55 pacientë
  • Spitali i Gjakovës, 50 pacient

/observeri/

Lexo edhe: SBASHK-u thotë se nëse shtyhet mësimi, do të kemi probleme me zëvendësimin e orëve

Artikuj të ngjashëm