E shtunë, 24 Shtator, 2022
spot_img

Ekskluzive/ Sondazhi i UBO-s: Arben Vitia fiton pa balotazh

- Advertisment -spot_img

Observeri ka siguruar një sondazh te UBO consulting” i cili është financuar nga një parti politike për garën ne Prishtine. Sipas këtij sondazhi, Arben Vitia prin ne kryeqytet me 49,6%, përderisa Uran Ismaili është i dyti me 21,6%. Ndërkaq, kur te mblidhen votat e te anketuarve qe nuk e kane treguar preferencën e tyre për kandidatet, atëherë Vitia merr 51,9% dhe fiton pa balotazh.

Gara për Prishtinën është kthyer në më dramatiken, sepse rezultati tregon se gara për vendin e dytë është e ngushtë dhe duket se PDK-ja do ta fitoj pozitën e dytë.

E, në një sondazh që e ka kryer kompania “UBO consulting” këtë javë, për një parti politike, 49.6 për qind e të anketuarve janë përgjigjur se do ta votonin Arben Vitinë për kryetar të Prishtinës.  21.6 për qind e tyre kanë thënë se do ta votonin kandidatin e PDK-së, Uran Ismailin. Kandidati i LDK-së, Përparim Rama është i treti në listën e përzgjedhjes së të anketuarve.

3.5 për qind e të anketuarve kanë thënë se janë akoma të pavendosur, ndërsa një për qind prej tyre refuzojnë ta tregojnë zgjedhjen e tyre.

Daut Haradinaj, ndërkaq, del me 3.8 për qind. 1 për qind kanë zgjedhur kandidatin e AKR-së, Gëzim Mehmetin.

No description available.

Nëse llogariten vetëm votat e atyre që janë deklaruar, Vitia del me 51.9 për qind, Ismaili me 22.6 për qind, ndërsa Rama me 20 për qind.

No description available.

Cili kandidat për Prishtinën, do të ishte zgjidhja e dytë e atyre që kanë deklaruar se kë do ta votonin?

44.6 për qind e të anketuarve thonë se nuk kanë zgjedhje të dytë, ndërsa 21.7 për qind e kanë zgjedhje të dytë Uran Ismailin. 11.0 për qind e rendisin si zgjedhje të tyre të dytë Ramën, ndërsa 10.2 për qind Vitinë.

No description available.

Të anketuarit e kanë vlerësuar programin e Vitisë si më të mirin për Prishtinën. Të dytin më të mirin, të anketuarit e kanë konsideruar programin e Ismailit të PDK-së. Ndërsa, i treti renditet ai i Ramës.

No description available.

Artikuj të ngjashëm