E hënë, 23 Maj, 2022
spot_img

Garë e ngushtë në Gjermani, publikohet Exit Poll-i

- Advertisment -spot_img

Socialdemokratët e Oaf Schlozit janë në garë të ngushtë me kristiandemokratët e Armin Laschetit, me nga 25 për qind të votave, bëhet e ditur në një ExitPoll të kryer nga transmetuesi publik gjerman ARD.

Këto të dhëna janë nxjerrë nga një anketim i kryer me votuesit që kanë dalë nga 560 vendvotime në mbarë Gjermaninë. Janë 60 mijë qendra votimi në mbarë vendin, dhe rreth 40 për qind e qytetarëve kanë votuar.

SPD: 25%, CDU-CSU 25%, Green 15%, FDP-11%, AFD-10%, Të majtët-5%

Artikuj të ngjashëm