E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Evropa e goditur nga varianti Delta plus: Cilat vende po i kthejnë masat shkaku i valës së re të COVID-19

- Advertisment -spot_img

Qytetarët e vendeve evropiane shijuan për pak kohë jetën pa kufizime, të cilat u hoqën kryesisht pas përmirësimit të situatës epidemiologjike me COVID-19.

Masat ishin praktikisht inekzistente, përdorimi i lejeve për coronavirus u ndërprenë gjersa restorantet dhe klubet funksionuan si dy vjet më parë, kur murtaja nuk sundonte botën.

Me shfaqjen e llojit delta dhe mutacionit të tij, i cili shënohet si delta plus, shumë vende të Kontinentit të Vjetër po përballen me një rritje të numrit të të infektuarve, gjë që ka detyruar autoritetet të rifusin disa kufizime.

Vendi i parë që njoftoi se coronavirusi u rikthye fuqishëm është Holanda, e cila së shpejti do të prezantojë bllokim të pjesshëm. Kafenetë, restorantet dhe do të duhet të mbyllin dyert e tyre deri në orën 19:00 për të paktën tre javë. Njerëzit do të punojnë nga shtëpia, ndërsa audienca nuk lejohet më të marrë pjesë në ngjarje sportive. Shkollat, kinematë dhe teatrot do të qëndrojnë të hapura.

Delta Plus arriti të prishë edhe planet e vendit skandinav, i cili nga e hëna do të kthejë disa kufizime për shkak të përhapjes së përshpejtuar të virusit. Danimarka gjithashtu ka një shkallë të lartë të qytetarëve të vaksinuar, por kjo nuk mjafton për të ndaluar përhapjen e virusit. Ndryshimi kryesor që tashmë pret banorët e Danimarkës është rifutja e certifikatës për COVID-19.

Në një vend që është një nga destinacionet e preferuara të shumëkujt gjatë stinës së dimrit, kufizimet janë shumë të vlefshme. Austria ka zgjedhur të ashtuquajturin rregull “2G” – një vaksinë ose dëshmi se e keni mposht COVID-19”.
Të pavaksinuarit tashmë nuk kanë qasje në restorante, ambiente që shërbejnë për argëtim dhe kulturë. Për të siguruar që rregulli “2G” të zbatohet realisht në praktikë, policia austriake do të rrisë ndjeshëm presionin e kontrollit në objektet në të gjithë vendin në ditët në vijim.

Coronavirusi në Gjermani ka “shpërthyer” javët e fundit, sipas ekspertëve. Ligji për masat e reja i përgatitur nga Bundestagu mundëson testimin falas për coronavirusin, i cili u hoq për një periudhë të caktuar, për të monitoruar që në fillim infeksionet. Punonjësit dhe vizitorët në shtëpitë e të moshuarve do të duhet të testohen sërish çdo ditë, edhe nëse janë vaksinuar.

Presidenti francez Emmanuel Macron u bëri thirrje gjashtë milionë francezëve të mbetur të pavaksinuar që të marrin vaksinën sa më shpejt të jetë e mundur. Ai theksoi se vetëm vaksina nuk mund ta mposht virusin, derisa pjesa më e madhe e botës të vaksinohet plotësisht.

Siç njoftoi presidenti francez, mbajtja e detyrueshme e maskave mbrojtëse do të jetë e detyrueshme në shkolla nga e hëna, ndërsa qytetarët mbi 65 vjeç duhet të marrin urgjentisht një dozë përforcuese të vaksinës nëse duan të mbajnë lejen e tyre për COVID.

Mali i Zi fqinj dje ka marrë vendim për të ndaluar të gjitha tubimet e mëdha në ambiente të mbyllura, por edhe në mjedise të hapura. Tani e tutje nuk lejohet organizimi i koncerteve, dasmave, tubimeve masive, ndërsa orari i punës së objekteve të hotelierisë është i kufizuar deri në mesnatë. Sllovenia tashmë ka angazhuar ushtrinë për të ndihmuar autoritetet shëndetësore.

Kur bëhet fjalë për vendet e tjera të rajonit tonë, peshimi është ende në vazhdim, por duke qenë se certifikatat e COVID-it janë të vlefshme në shumicën e vendeve.

Megjithatë, Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina dhe Maqedonia e Veriut do të lejojnë tubimet për ata që kanë një certifikatë vaksinimi ose mposhtja e COVID-19.

Artikuj të ngjashëm