E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Alexander Schallenberg është kancelari i ri i Austrisë

- Advertisment -spot_img

Alexander Schallenberg është betuar si kancelar i ri i Austrisë pas dorëheqjes së Sebastian Kurz mes pretendimeve për korrupsion.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ish-ministri i Jashtëm u emërua zyrtarisht nga presidenti austriak Alexander Van der Bellen në Pallatin Hofburg në Vjenë të hënën.

Schallenberg, 52 vjeç, ka qenë ministër i jashtëm i Austrisë që nga viti 2019.

Duke folur të dielën në mbrëmje, Van der Bellen tha se puna e qeverisë do të vazhdonte pas dorëheqjes së Kurz.

Kjo krizë qeveritare ka mbaruar… Dhe puna për vendin tonë mund të vazhdojë. Falënderoj Sebastian Kurz. Me lëvizjen e tij, ai e mbajti dëmin larg dhe dha një kontribut të rëndësishëm në integritetin e institucioneve tona.

ka thënë presidenti austriak

Kurz dha dorëheqje të shtunën pasi prokurorët filluan hetimin e tij dhe anëtarëve të ekipit të ngushtë mbi pretendimet se paratë e qeverisë u përdorën midis 2016 dhe 2018 për të siguruar mbulim pozitiv në media./Observeri/

Artikuj të ngjashëm