E diel, 22 Maj, 2022
spot_img

Borrell mesazh specifik për Serbinë dhe Kosovën

- Advertisment -spot_img

Përfaqësuesi i Lartë i BE -së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Josep Borrell kishte një mesazh specifik për Serbinë dhe Kosovën – se ata duhet të vazhdojnë dialogun dhe “të lënë mënjanë dallimet”.

Procesi i zgjerimit kërkon që dallimet të lihen mënjanë.

Borrell tha se vendet kandidate duhet të zbatojnë reformat dhe se anëtarët dhe institucionet e BE -së duhet të përmbushin detyrimet e tyre.

Lexo edhe:

BE duhet të mbajë një vazhdimësi të besueshme të procesit të zgjerimit.

Ai shtoi se vendet që dëshirojnë të bëhen anëtare duhet të përafrohen me politikën e jashtme të BE -së në mënyrë që të trajtojnë sfidat e përbashkëta.

Lexo edhe: Termokosi paralajmëron shtrenjtimin e çmimit të ngrohjes

/Observeri/

Artikuj të ngjashëm