E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Borrell deklarohet pas takimit me Kurtin

- Advertisment -spot_img

Përfaqësuesi i Lartë Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell, ka thënë se ka diskutuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti lidhur me arritjen e marrëveshjes javën e kaluar mes Prishtinës e Beogradit për targat.

Borrelli përmes një postimi në Twitter u ka bërë thirrje të dy palëve që të intensifikojnë punë për një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht detyruese.

Diskutuam për aranzhimin e javës së kaluar midis Beogradit dhe Prishtinës me Albin Kurtin, një hap i rëndësishëm i cili ka nevojë për zbatim. Tani i bëj thirrje të dyja palëve që të intensifikojnë punën për një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht detyruese që normalizon marrëdhëniet brenda dialogut të lehtësuar nga BE-ja

ka shkruar Borrell.

Artikuj të ngjashëm