E diel, 2 Tetor, 2022
spot_img

Aktori i njohur Alec Baldwin shtiu me armë gjatë xhirimeve të filmit ku mbeti një i vrarë e një i plagosur

- Advertisment -spot_img

Autoritetet kanë nisur hetimet pasi konfirmuan se një armë skene me të cilën shtiu aktori Alec Baldwin, ndërsa luante në një film, vrau kinematografin dhe plagosi regjisorin.

Zyrtarët e Sherifit të Qarkut Santa Fe thanë se Halyna Hutchins, kinematografja në filmin “Rust” dhe regjisori Joel Souza u xhiruan të enjten në filmin të vendosur në shkretëtirë në periferi të Santa Fe.

Hutchins, 42 vjeç, u transportua me helikopter në Spitalin e Universitetit të New Mexico, ku ajo u shpall e vdekur nga personeli mjekësor, tha departamenti i sherifit.

Souza, 48 vjeç, u dërgua me ambulancë në Qendrën Mjekësore Rajonale Christus St. Vincent, ku po trajtohet për plagët e marra, raporton AP.

Xhirimet u ndërprenë për filmin.

Santa Fe New Mexican raportoi se 63-vjeçari Baldwin u pa të enjten jashtë zyrës së sherifit në lot, por përpjekjet për të marrë koment prej tij ishin të pasuksesshme.

Shoqata Ndërkombëtare e Kinematografëve konfirmoi se gruaja e qëlluar për vdekje ishte Hutchins, një kinematografe./observeri/

Lexo edhe: Osmani e Kurti: Me rekrutët e rinj në FSK Kosova është më e sigurt

Artikuj të ngjashëm