E enjte, 30 Qershor, 2022
spot_img

640 nga mbi 51 mijë persona që vdiqën nga koronavirusi brenda gjashtë muajve të këtij viti, ishin plotësisht të vaksinuar me vaksinën kundër COVID-19 në Britani

- Advertisment -spot_img

Kreu i Londrës, Sadiq Khan, shkroi në Twitter se 90 për qind e pacientëve të shtrirë në spital nuk ishin vaksinuar plotësisht.

I bëj thirrje çdo londinezi të që nuk ka marrë dy doza vaksine ta bëjë atë. Mbroni veten dhe komunitetin tonë.

Sadiq Khan – Kreu i Londrës

Siç bën të ditur Zyra Nacionale e Statistikave, mes janarit dhe qershorit, vaksinimi me dy doza të vaksinës ka reduktuar gjasat e vdekjes nga kororonavirusi. Bazuar në të dhënat e kësaj Zyre, i bie që në përqindje, nga 51 mijë persona të vdekur, vetëm 1.2 për qind ishin të vaksinuar.

Rreziku i vdekjes nga koronavirus të personave të vaksinuar me dy doza ishte relativisht i ulët, krahasuar me atë që kanë marrë vetëm një dozë apo asnjë.

Zyra Nacionale e Statistikave, Londër

/observeri/

Lexo edhe: Raporti: Ndryshimet klimatike mund të zhvendosin 200 milionë njerëz deri në vitin 2050

Artikuj të ngjashëm