E shtunë, 24 Shtator, 2022
spot_img

36 vjeçarja tentoi të kontrabandonte dy shqiptarë për në Britani në në bagazhin e makinës

- Advertisment -spot_img

Një kontrabandiste e mundshme njerëzish nga Wakefild, ka pranuar se u përpoq të merrte dy shqiptarë ilegalisht në Angli, në bagazhin e një makine.

Jade Wood, 36 vjeç, pranoi komplotin për të bërë një veprim për të shkelur ligjin e emigracionit, në Leeds Croën Court.

Çifti shqiptar nuk ishin shtetas të Anglisë dhe nuk do të kishin të drejtë të ishin në këtë vend.

Wood ishte në gjyq me Tina Windle, 41 vjeç, e cila u deklarua e pafajshme për të njëjtën akuzë.

Një tjetër i pandehur Jamie Haëley, 29 vjeç, gjithashtu mohoi veprën, e cila u tha se kishte ndodhur më 13 shkurt të vitit të kaluar.

Lexo edhe: Ky vend nis vaksinimin e fëmijëve 2 vjeç e lart

Gjykatësi Rodney Jameson i tha gjykatës se tre të pandehurit u akuzuan për komplot për të bërë një veprim për të shkelur ligjin e emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo lidhej me një komplot për të kontrabanduar dy shtetas shqiptarë, të cilët nuk ishin shtetas të BE-së, në Mbretërinë e Bashkuar në bagazhin e një makine.

Windle, e cila kishte veshur një bluzë të bardhë, foli vetëm për të konfirmuar emrin dhe moshën e saj dhe u deklarua e pafajshme.

Një gjyq për dy nga të pandehurit, që pritet të zgjasë dy ditë, është caktuar për 30 nëntor 2022. Të tre të pandehurve iu dha lirimi me kusht, shkruan DailyMail transmeton Obseveri.

Artikuj të ngjashëm