E shtunë, 3 Dhjetor, 2022
spot_img

121 pacientë me COVID po trajtohen në spitalet e Kosovës

- Advertisment -spot_img

Në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, në trajtim mjekësor nga COVID-19, janë 121 pacientë, 67 prej tyre me oksigjeno-terapi dhe 7 në mjekimin intensiv qendror, në gjendje të rënduar shëndetësore.

Numri i pacientëve sipas klinkave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

  • Klinika Infektive, 24 pacientë
  • Klinika Infektive II ( Mjekësi Sportive) 8 pacientë
  • Klinika e Pulmologjisë, 32 pacientë post-covid-19
  • Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 3 pacientë
  • Spitali i Prizrenit, 11 pacientë
  • Spitali i Pejës, 6 pacientë
  • Spitali i Gjakovës, 4 pacientë
  • Spitali i Gjilanit, 10 pacientë
  • Spitali i Mitrovicës, 10 pacientë
  • Spitali i Ferizajt, 13 pacientë

/observeri/

Lexo edhe: Rama: Evropa nuk është në formën e saj më të mirë

Artikuj të ngjashëm